تبلیغات
آموزش رایگان زبان انگلیسی - چرا احساس گرسنگی می كنیم
آموزش رایگان زبان انگلیسی
زكات العلم نشره

به من بگو چرا؟
چرا احساس ‌گرسنگی می‌كنیم؟

اغلب افراد بر این باورند كه خالی بودن معده سبب ایجاد احساس گرسنگی می‌شود اما این باور نادرستی است. اگر فردی تب‌دار معده‌اش گاه و بیگاه خالی باشد، باز هم احساس گرسنگی نمی‌كند.

همچنین نوزادان تا چند روز پس از تولد اصلا گرسنگی را احساس نمی‌كنند در حقیقت هنگامی كه سطح مواد مغذی جذب شده در خون كاهش پیدا می‌كند، از طرف بدن و از طریق سیستم عصبی پیامی به مغز ارسال می‌شود. برای انجام كارهای روزانه انرژی مصرف می‌كنیم و در نتیجه سطح مواد مغذی در خون كاهش می‌یابد. این در حالی است كه وقتی فردی به علت ابتلا به بیماری در حال استراحت است، انرژی كمتری مصرف می‌كند و به همین علت ممكن است چنین فردی حتی تا چندین روز هم احساس گرسنگی نكند.

مركز گرسنگی در مغز درست همزمان با كاهش یا به عبارتی دیگر كمبود مواد غذایی مورد نیاز بدن در خون یك پیام عصبی دریافت می‌كند.

مركز گرسنگی بر كنترل عملكرد معده و روده نیز نظارت دارد و به همین علت وقتی سطح مواد مغذی در خون به میزان مورد نیاز بدن و به شرایط كاملا عادی و طبیعی برای ادامه فعالیت‌های حیاتی بدن برمی‌گردد، مانع ادامه فعالیت روده و معده خواهد شد و همانند یك ترمز عمل خواهد كرد، از سوی دیگر در شرایط كمبود مواد غذایی در بدن، روده و معده فعال خواهند شد و به همین علت است كه هنگام گرسنگی صداهایی از معده به گوش می‌رسد.

برای فردی كه گرسنه است نوع غذایی كه می‌خورد اهمیت نداشته و مهم این است كه باید هرچه سریع‌تر از یك منبع غذایی، مواد مورد نیاز بدن خود را تامین كند.

كربوهیدرات‌ها، پروتئین‌ها، مواد معدنی، چربی‌ها، ویتامین‌ها و آب از جمله مهم‌ترین محتویات مواد غذایی هستند كه هر یك از این گروه‌های مختلف غذایی نقش بسیار مهمی را در تغذیه ما انسان‌ها دارند. پروتئین‌ها وظیفه رشد و بازسازی بافت‌ها و ماهیچه‌های بدن را به عهده دارند.

چربی‌ها و كربوهیدرات‌ها انرژی مورد نیاز بدن را تامین می‌كنند. مواد معدنی اجزای اصلی سازنده بافت‌ها و استخوان‌های بدن هستند و ویتامین‌ها از بدن در برابر بیماری‌های مختلف محافظت می‌كنند. آب نیز مهم‌ترین تركیبی است كه اكسیژن و مواد مغذی را به همه قسمت‌های بدن می‌رساند.

در شرایطی كه بدن با كمبود هر یك از این تركیبات مواجه شود بیمار می‌شویم. بنابراین می‌توان نتیجه گرفت كه مهم‌ترین دلیل احساس گرسنگی، كاهش مواد مغذی در خون است كه به عنوان یك سیستم هشداردهنده عمل كرده و به این ترتیب با ایجاد احساس گرسنگی فرد متوجه خواهد شد كه باید هرچه زودتر سطح مواد غذایی بدن خود را افزایش دهد.

زهرا هداوند

منبع: The geminigeek

آرشیو مطالب
نظر سنجی
کدام موضوع برای شما مفید تر است و باید مطالب بیشتری در مورد آن ارسال شود؟
صفحات جانبی
پیوند های روزانه
امکانات جانبی
blogskin

قالب وبلاگ