تبلیغات
آموزش رایگان زبان انگلیسی - نوبل‌های علمی 2010
آموزش رایگان زبان انگلیسی
زكات العلم نشره

نوبل‌های علمی 2010



هفته نوبل در سال جاری با اعلام برنده جایزه نوبل در زیست‌شناسی و پزشكی آغاز شد جایزه‌ای كه كمتر كسی در جامعه علمی در شایستگی برنده آن می‌توانست ابراز تردید كند. مردی كه از سوی آكادمی نوبل برنده جایزه پزشكی معرفی شد كسی بود كه بسیاری از خانواده‌ها به خاطر هدیه‌ای كه او به جهان علم داد اینك طعم لذتبخش داشتن فرزند را می‌چشند.

پرفسور سر رابرت ادواردز (Robert Edwards) به دلیل ابداع و توسعه روش لقاح خارج رحمی یا IVF از سوی هیات داوران نوبل پزشكی در انیستیتو كارولینسكای استكهلم شایسته دریافت این جایزه اعلام شد.

سر رابرت ادواردز متولد سال 1925 و یكی از پیشگامان عرصه درمان ناباروری انسان است. مطالعات او در این زمینه باعث شد تا در دهه 50 پایه‌های تحقیقاتی را در زمینه امكان لقاح خارج از رحم بنا كند.

حاصل پژوهش‌ها و تلاش‌هایی كه از آن زمان آغاز شده بود 20 سال بعد به نتیجه رسید و در سال 1978 نخستین كودك به كمك این روش به دنیا آمد. در این روش عمل باروری در بیرون از رحم صورت می‌پذیرد و بدین ترتیب افرادی كه توانایی بچه‌دار شدن به صورت طبیعی را ندارند شانس این را پیدا می‌كنند تا صاحب فرزند شوند.

از زمانی كه نخستین كودك به این روش به دنیا آمد تا كنون بیش از 4 میلیون كودك با كمك روش IVF در سراسر جهان به دنیا آمده‌اند و هر روز نیز بر تعداد آنها اضافه می‌شود.

بدین ترتیب ادواردز 84 ساله به یكصدونودوششمین دانشمندی تبدیل شد كه افتخار كسب جایزه 43‌‌/‌‌1 میلیون دلاری نوبل را به خود اختصاص داده است. زمانی كه خبر موفقیت او در كسب نوبل اعلام شد یكی از نخستین بچه‌هایی كه به كمك روش او به دنیا آمده بود به همراه فرزاندنش به دیدن پدر معنوی خود رفت.

اینك مادران و پدرانی كه به كمك فناوری ابداعی ادواردز، ‌زمانی توانسته بودند طعم فرزنددار شدن را بچشند خود را در جایگاه پدر بزرگ و مادر بزرگ می‌بینند.

البته این جایزه با واكنش‌هایی نیز مواجه شد و بخش‌هایی از كلیسای كاتولیك و واتیكان در باره آن موضع گرفتند ولی در بین جامعه علمی و مردمی كه از این موهبت برخوردار شده بودند این خبر با واكنش فوق‌العاده مثبت و هیجان‌انگیزی روبه‌رو شد.

نوبل فیزیك برای صفحات دو بعدی

بنیاد نوبل در صدونهمین سالگرد برگزاری اعلام جوایز نوبل بعد از ظهر روز سه‌شنبه 13 مهرماه در یك كنفرانس خبری برندگان جایزه نوبل در سال 2010 و در رشته فیزیك را اعلام كرد. از آنجایی كه فهرست نامزدها هیچ‌وقت منتشر نمی‌شود پیش از اعلام برندگان هر سال پیش‌بینی‌های هیجان‌انگیزی در باره برنده‌های احتمالی در می‌گیرد و امسال هم در باره فیزیك این بحث‌ها بسیار داغ بود اما اعلام برنده‌ها بر خلاف نتایج این پیش‌بینی‌ها بود و جایزه امسال به دو فیزیكدان جوانی رسید كه یكی از مرموزترین ماده‌های جهان به نام گرافن را ساخته‌اند.

آندره گیم و كنستانتین نووسلوف، استادان روسی‌الاصل دانشگاه منچستر انگلستان به دلیل آزمایش‌های خلاقانه در مورد گرافن دوبعدی، برنده این جایزه شدند.

آندره گیم 51 ساله، متولد 1958 در مسكو، شهروند هلندی و استاد فعلی دانشگاه منچستر انگلستان است. كنستانتین نووسلوف 39 ساله هم متولد 1974 در روسیه و عضو هیات‌علمی دانشگاه منچستر انگلیس است. جایزه یك میلیون و 400 هزار دلاری از سوی آكادمی سلطنتی علوم سوئد در حالی به این دو دانشمند انگلیسی اعطا می‌شود كه كمیته انتخاب جایزه نوبل فیزیك اعلام كرد این دو دانشمند نشان داده‌اند گرافن كه نازك‌ترین شكل كربن و رسانای برق است و فقط به اندازه یك اتم ضخامت دارد، خاصیت‌های استثنایی دارد كه آن را تبدیل به ماده‌ای با كاربردهای فراوان بكند. انتقال الكتریكی، ‌استحكام بالا و قطر یك اتمی آن پتانسیل‌های بی‌نظیری برای این ابزار به وجود آورده است.

گرافن در واقع ماده‌ای جدید با كامل‌ترین ساختار بلوری است كه دریچه تازه‌ای را در نانوتكنولوژی گشوده است. این ماده در واقع نوارهای بسیار نازكی از تك‌لایه‌های گرافیت است كه ویژگی‌های الكتریكی شبیه نانوتیوب‌های كربنی دارد و در عین حال از خواص رسانایی فوق‌العاده‌ای برخورداراست و به همین دلیل نامزد نسل آینده ترانزیستورهای سرعت بالا محسوب می‌شود.

بازسازی مواد طبیعی برنده نوبل شیمی

كمیته نوبل چهارشنبه 14 مهرماه در كنفرانسی مطبوعاتی برندگان سال 2010 این جایزه ارزشمند در رشته شیمی را اعلام كرد تا پرونده این جوایز در بخش علمی و در سال 2010 بسته شود. بنابر اعلام این كمیته ریچارد هیك 79 ساله آمریكایی از دانشگاه دلویر،‌ ای چی نگیشی ژاپنی الاصل 75 ساله از دانشگاه پوردو و آكیرا سوزوكی ژاپنی الاصل 80 ساله از دانشگاه هوكایدو ژاپن به دلیل توسعه و ابداع روشی در شیمی ارگانیك كه به محققان امكان بازساخت مواد و تركیباتی با پیچیدگی‌های بسیار بالا و قابل مقایسه با پیچیدگی تركیبات طبیعی را می‌دهد به طور مشترك برنده جایزه سال 2010 شیمی اعلام شده‌اند.

شیمی ارگانیك یا كربن مبنا،‌ پایه حیات به شمار می‌رود و مسوول رفتارهایی است كه طبیعت در موارد مختلفی از رنگدانه‌های گیاهان گرفته تا سم مارها و باكتری‌هایی كه می‌توانند میكروب‌ها را از بین ببرند، ‌از خود نشان می‌دهد.

برای آن‌كه بتوانیم چنین تركیباتی را به طور مصنوعی و با دقت و همان كیفیت و پیچیدگی نمونه‌های طبیعی بازسازی كنیم نیازمند روشی هستیم كه بتوانیم مولكول‌های كربن را به ترتیبی كه می‌خواهیم آرایش دهیم. روش ابداعی این 3 دانشمند در این زمینه باعث تحول جدی شده است و كاربردهای وسیعی در زمینه‌های صنعتی گرفته تا پزشكی پیدا كرده است .

در جریان كنفرانس مطبوعاتی اعلام برندگان تماس تلفنی با دكتر ناگیشی برقرار شد و او به سوال‌های چند نفر از خبرنگاران پاسخ داد او در جواب سوال خبرنگاری كه پرسید هنگام دریافت جایزه چه كار می‌كردید گفت: من خواب بودم. ساعت 5 صبح با من تماس گرفته شد و در واقع زنگ بیدارباش من بود. وی در باره این‌كه آیا انتظار این موضوع را داشت گفت: ‌من از شنیدن این خبر بسیار خوشحال شدم و به نوعی شوكه شدم. در حقیقت فكر نمی‌كردم این تلفن خبر بردن نوبل را به من بدهد اما از نیم‌قرن پیش زمانی كه برای ادامه تحصیل به آمریكا آمدم درباره این جایزه رویاپردازی می‌كردم. وقتی اولین بار با چند نفر از برنده‌های نوبل در دانشگاه ملاقات كردم، فهمیدم این جایزه یك واقعیت است. راستش بردن این جایزه یكی از رویاهای واقع‌بینانه من بود. البته هیچ‌وقت هدف اصلی‌ام نبوده است اما می‌دانستم اگر كار خوبی بكنم آنگاه این جایزه ممكن است یكی از نتایج آن كار خوبم باشد.

وی همچنین درباره سود كارهایش برای مردم گفت:‌‌ شیمی ارگانیك كه ما توسعه داده‌ایم دارای قابلیت‌های كاربردی بی‌نظیری در زمینه‌های وسیعی است ما می‌توانیم با روشی متفاوت و ساده‌تر ساختارهای ارگانیك را بسازیم كه می‌تواند از صنعت نمایشگرهای تلویزیون تا داروها تاثیرگذار باشد.

نوبل غیر از اعتبار علمی‌ای كه دارد كاركرد اجتماعی مهمی هم دارد. وجود این جایزه و خبرهایی كه درباره اعلام برندگان و اهدای آن در مراسمی با شكوه در رسانه‌ها منتشر می‌شود ابزاری است كه نوجوانان و كودكان را تحریك به فعالیت در حوزه‌های علمی كند. نقش ترویجی این جایزه شاید حتی پررنگ‌تر نیز باشد. چه چیزی می‌تواند مانند دیدن دانشمندی بزرگ كه به پاس سال‌ها كارهای علمی و زندگی دشوار، در مراسمی با شكوه و در حضور چهره‌های علمی جهان مورد تجلیل جامعه علمی و مردم جهان قرار می‌گیرد، ‌بهتر بتواند منتقل‌كننده ارزش گذاشتن جامعه به خدمات علمی و برانگیزاننده‌ای برای ورود به جهان پرشتاب علم باشد؟

منبع: جام جم آنلاین

آرشیو مطالب
نظر سنجی
کدام موضوع برای شما مفید تر است و باید مطالب بیشتری در مورد آن ارسال شود؟








صفحات جانبی
پیوند های روزانه
امکانات جانبی
blogskin

قالب وبلاگ