تبلیغات
آموزش رایگان زبان انگلیسی - آنچه باید درباره شروع کسب و کار بدانید
آموزش رایگان زبان انگلیسی
زكات العلم نشره

مرتبه
تاریخ : یکشنبه 30 مرداد 1390

دارندگان مدرک دیپلم و فوق دیپلم می توانند با گرفتن وام برای خود کسب و کار راه بیندازند.

اگر دارای مدرک فنی و حرفه ای هستید ما به شما خواهیم گفت که از این به بعد چگونه می توانید برای خودتان کار کنید و کارفرمای خودتان باشید. خیلی ساده است. اگر شما جزو آن دسته از افرادی هستید که مدرکتان مربوط به فنی و حرفه ای است، می توانید با گرفتن وام از مؤسسات مالی و اعتباری، شغل دلخواهتان را راه اندازی کنید. معمولاً افرادی که دارای مدارکی (دیپلم و فوق دیپلم) در زمینه آرایشگری، قالیبافی، نجاری، معماری، گچبری و دیگر مشاغلی از این دست هستند، می توانند از این وام استفاده کنند. برای گرفتن وام های خود اشتغالی هم می توانید از طریق سیستم دولتی اقدام کنید، یعنی می توانید از مؤسساتی مانند «صندوق مهر رضا» وام بخواهید و یا اینکه می توانید از دفاتر مشاوره در وام های خوداشتغالی کمک بگیرید.

● باید چه شرایطی را دارا باشید؟

اگر می خواهید برای گرفتن وام ثبت نام کنید و در نوبت بمانید (یعنی از طریق سیستم دولتی اقدام کنید) باید چند شرایط را دارا باشید.

اول آنکه بیکار باشید، یعنی حداقل شش ماه از زمان بیکاری داشتن کارت پایان خدمت یا معافیت دائم برای آقایان هم الزامی است. داشتن انگیزه و توانایی لازم برای راه اندازی کسب و کار، ارائه مجوز از دستگاه های ذی صلاح برای انجام کسب و کارهایی که نیاز به مجوز دارند، داشتن مهارت و تجربه لازم برای شروع و راه اندازی کسب و کار، داشتن مدرک دانشگاهی فنی مرتبط با کسب و کار انتخاب، فاقد شغل دائم و صنفی بودن هم از دیگر مواردی است که متقاضی باید همه آنها را داشته باشد. البته باید این نکته را هم اضافه کنم که افراد بازنشسته و مستمری بگیر و زنان غیرسرپرست خانوار نمی توانند از این تسهیلات استفاده کنند. همین طور خانم هایی که از شوهرشان طلاق گرفته اند و یا همسرشان زندانی است و یا شوهر از کار افتاده دارند هم می توانند از این تسهیلات استفاده کنند. کسانی هم که شوهرشان کارگر روزمزد است و دختران مجردی هم که به تنهایی زندگی می کنند و در اصطلاح «خودسرپرست» هستند، می توانند برای گرفتن وام خود اشتغالی اقدام کنند.● مرحله بعدی چیست؟

بعد از اینکه از دارا بودن همه این شرایط مطمئن شدید دیگر در این مرحله شما می توانید با مراجعه به سایت های وزارت کار و امور اجتماعی و یا استانداری ها (همه نقاط کشور) در فرم درخواست وام خوداشتغالی ثبت نام کنید. همچنین صندوق مهر رضا هم مدتی است اقدام به پرداخت وام های خوداشتغالی کرده است که می توانید در این مؤسسه هم ثبت نام کنید. لازم است بدانید که این مؤسسات تنها تا سقف ۳۰ میلیون تومان به شما وام می دهند و به دلیل ازدیاد متقضایان حداقل باید یک سال در انتظار باشید.

● وام چند میلیون تومانی می خواهید؟

اما اگر می خواهید از طریق دفاتر مشاوره وام خوداشتغالی برای گرفتن وامتان اقدام کنید شرایط متفاوت خواهد بود. این توضیح لازم است که شرکت هایی که در خصوص مشاوره وام به صورت خصوصی فعالیت دارند عضو مؤسسات مالی و اعتباری هستند که زیر نظر بانک مرکزی فعالیت می کنند. سقف وام از ۱۰ تا ۵۰ میلیون تومان است. این شما هستید که انتخاب می کنید به چه میزان وام نیاز دارید. شما با در دست داشتن مدرک تحصیلی خود به یکی از این دفاتر مراجعه کرده و بعداز طی مراحل، ظرف ۴۵ روز وام خود را دریافت خواهید کرد. برای وام های ۱۵ و ۲۰ میلیون تومانی لازم است که دو ضامن که کارمند رسمی هم باشند و نامه کسر از حقوق داشته باشند، پیدا کنید. حقوق ضامن های شما نباید از ۷۰۰ هزار تومان کمتر باشد. کارمندان نظامی، بازنشسته صدا و سیما و سهامی عام و خاص نمی توانند ضامن شما باشند. میزان بازپرداخت آن هم ۴۷۰ هزار تومان است که تا شش ماه اول لازم نیست اقساط خود را بپردازید.

میزان پیش پرداخت ها برای وام ۱۰ میلیون تومانی ۱۰۰ هزار تومان و برای ۲۰ میلیون تومان ۲۰۰ هزار تومان است. برخی از این دفاتر وام ۵۰ میلیون تومانی خود اشتغالی را با سود ۱۴ درصد و با دوره تنفس یک ساله به شما می دهند. یعنی تا یک سال اول و تا زمانی که به درآمد رسیدید، لازم نیست بازپرداخت وام را انجام دهید. بعد از یک سال باید ماهیانه ۴۹۰ هزار تومان پرداخت کنید. کل هزینه گرفتن وام های خوداشتغالی چهار میلیون و ۵۰۰ هزار تومان است که درصدی از آن ابتدای کار باید پرداخت شود.

منبع: روزنامه هفت صبح

مجله اینترنتی برترین ها (www.bartarinha.ir)
طبقه بندی: ناگفته های كسب درآمد آنلاین،  بخش اجتماعی و روانشناسی،  متفرقه، 
برچسب ها: آنچه باید درباره شروع کسب و کار بدانید،
ارسال توسط حامی
آرشیو مطالب
نظر سنجی
کدام موضوع برای شما مفید تر است و باید مطالب بیشتری در مورد آن ارسال شود؟
صفحات جانبی
پیوند های روزانه
امکانات جانبی
blogskin

قالب وبلاگ